مشاغل در حوزه تجربه کاربر

خوب، ما اصول اولیه طراحی تجربه کاربری و دلیل اهمیت آن را توضیح داده‌ایم. اکنون، اجازه دهید در مورد نقش‌های مختلف در طراحی UX و افرادی که ممکن است با آن‌ها همکار شوید، بحث کنیم. طراحان UX دارای زمینه‌های تخصصی مختلف قبلی هستند: بازاریابان، هنرمندان، معلمان، صاحبان مشاغل کوچک، صندوق‌دارها یا واقعاً هر چیز دیگری.

طراحان UX تمایل دارند به‌جای به اشتراک گذاشتن سوابق کاری مشابه، مهارت‌ها و علایق مشابه را به اشتراک بگذارند. بسیاری از طراحان UX حس بصری خوبی دارند، به این معنی که شما تشخیص می‌دهید که چه زمانی یک تصویر در فضا قرار می‌گیرد یا نه و یا چه رنگ‌هایی مکمل یکدیگر هستند.

اما برای طراح UX بودن نیازی نیست که در مورد طراحی گرافیک چیزی بدانید یا حتی بتوانید نقاشی کنید. طراحان UX تمایل به کنجکاوی در مورد مردم دارند و دوست دارند به نحوه عملکرد ذهن افراد فکر کنند. آن‌ها همچنین از نحوه استفاده مردم از محصولات و آسان‌سازی استفاده از آن‌ها لذت می‌برند.

طراحان UX حس همدلی دارند. همدلی توانایی درک احساسات یا افکار دیگران در یک موقعیت است و این بخش مهمی از UX است. آیا آن‌هنگام را که به طراحی عادلانه و طراحی برای همه اشاره کردیم، به خاطر دارید؟ خوب، برای اینکه بتوانیم برای همه طراحی کنیم، باید درک کنیم که یک فرد چه احساسی دارد یا در هر شرایطی چه فکر می‌کند. همان‌طور که بسیاری از طراحان UX سابقه کاری مشترکی ندارند، به همین‌صورت سوابق آموزشی مشترکی نیز ندارند. بسیاری از طراحان UX بطور مستقل با گذراندن دوره‌هایی مانند این دوره و آموختن مهارت‌های موردنیاز برای دستیابی به موقعیت‌های شغلی پایه، خودآموزی می‌کنند. آن‌ها همچنین بسیار خوش قریحه هستند و از تجربیات خود در مشاغل یا علاقه‌مندی‌های دیگر استفاده می‌کنند تا زمینه‌ای برای مسیر شاغلی جدید خود ایجاد کنند.

تا اینجا، ویژگی‌های مشترک افرادی را که به طراحی UX کشیده شده‌اند، پوشش داده‌ایم. حالا بیایید بررسی کنیم که طراحان UX درواقعیت چه می‌کنند. وقتی به کلمه «طراحی» فکر می‌کنید، ممکن است به هر آنچه مربوط به جنبه‌های بصری یک محصول است، فکر کنید. اما این تنها یک بخش کوچک از کاری است که طراحان UX ممکن است انجام دهند. در حقیقت، طراحان UX انواع مختلفی دارند: طراحان اجزاء تعاملی، طراحان اجزاء بصری و طراحان اجزاء متحرک.

بیایید با طراحان اجزاء تعاملی شروع کنیم که بر طراحی تجربه یک محصول و نحوه عملکرد آن تمرکز می‌کنند. آن‌ها می دانند چگونه نیازهای کاربران و اهداف کسب‌وکار را با آنچه درواقع ساختن آن امکان‌پذیر است پیوند دهند. به‌عنوان طراح تعامل در گوگل، من و گروهم مسئول تعریف تجربه کاربر برای ابزارهای مرتبط با امنیت و حریم خصوصی هستیم. در دنیای من، کاربران همیشه حرف اول را می‌زنند. همچنین طراحان اجزاء بصری هستند که بر ظاهر یک محصول یا فناوری تمرکز می‌کنند. آن‌ها ممکن است مسئول طراحی لوگوها، تصاویر یا نمادها باشند. آن‌ها همچنین ممکن است رنگ و اندازه فونت را تعیین کنند یا روی طرح‌بندی محصول کار کنند. طراحان اجزاء متحرک یکی دیگر از رایج‌ترین طراحان UX هستند. آن‌ها در مورد نحوه حرکت کاربر در یک محصول و نحوه ایجاد انتقال روان بین صفحات در یک برنامه یا وب‌سایت فکر می‌کنند.

مشابه طراحان UX، طراحان گرافیک نیز هستند که تصاویری را ایجاد می‌کنند که داستان یا پیام را بیان می‌کنند. طراحان گرافیک معمولاً روی ظاهر یک محصول فیزیکی مانند دعوت‌نامه یا پوستر کار می‌کنند، درحالی‌که طراحان UX بر نحوه تعامل کاربران با محصول تمرکز می‌کنند. خارج از طراحی، بسیاری از نقش‌های دیگر درزمینهٔ UX وجود دارد. همکاری بخش مهمی از کار طراح UX است. بنابراین اجازه دهید در مورد تعدادی از رایج‌ترین همکارانی که طراح با آن‌ها کار می‌کند صحبت کنیم. محققان UX مطالعات یا مصاحبه‌هایی را انجام می‌دهند که به ما کمک می‌کند نحوه استفاده مردم از محصول را بیاموزیم. سپس نویسندگان UX وجود دارند که به این فکر می‌کنند که چگونه زبان درون محصول را واضح‌تر نشان دهند تا تجربه کاربری بیشتر بصری شود. این می‌تواند شامل نوشتن برچسب برای دکمه‌ها یا تنظیم لحن رسمی یا دوستانه باشد. در مرحله بعد، ما طراحان تولید را داریم که اغلب به‌عنوان پلی بین طراحان اجزاء تعاملی و برنامه‌نویسان یا مهندسان عمل می‌کنند. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که اولین و آخرین طرح‌ها با مواد نهایی محصول مطابقت دارد و دارایی‌ها آماده واگذاری به گروه مهندسی است. دارایی‌ها همه‌چیز هستند، از متن و تصاویر گرفته تا مشخصات طراحی، مانند سبک فونت، رنگ، اندازه و فاصله. این ما را به مهندسان UX، یکی از گروه‌هایی که طراحان UX اغلب با آن‌ها کار می‌کنند، می‌رساند. مهندسان UX قصد طراحی را به یک تجربه عملکردی مانند یک وب‌سایت یا یک برنامه تبدیل می‌کنند. سرانجام، مدیران برنامه‌های UX از برقراری ارتباط شفاف و به‌موقع اطمینان حاصل می‌کنند تا روند ایجاد یک محصول مفید از ابتدا تا انتها بدون مشکل پیش رود. این ممکن است شامل تنظیم اهداف و نوشتن برنامه‌های پروژه باشد.

در این ویدئو، انواع مختلفی از نقش‌های طراح UX را که ممکن است دنبال کنید بررسی کرده‌ایم و شمارا به سایر همکارانی که ممکن است با آن‌ها کارکنید معرفی کرده‌ایم. در آینده، در مورد چگونگی ایجاد یک تجربه کاربری خوب از طریق طراحی صحبت خواهیم کرد.