درباره روشهای تحقیق بیشتر بدانید

درک کاربرانتان یکی از ضروری ترین بخش های طراحی UX است. از قبل با مشکلاتی که با در نظر گرفتن پیش فرض هایی در مورد کاربران و نیازهای آنها از سوی طراحان ایجاد می شود، آشنا هستید. بنابراین چگونه می توانید از چنین فرضیاتی اجتناب کنید؟ با انجام تحقیقات! در این مطلب، برخی از روشهای رایج تحقیقاتی که توسط طراحان UX استفاده می شود را بررسی خواهید کرد.

انواع تحقیق

دو راه برای دسته بندی تحقیقات وجود دارد: چه کسی تحقیق را انجام می دهد و نوع داده های جمع آوری شده.

اولین روش طبقه بندی تحقیقات بر اساس افرادی است که تحقیق را انجام می دهند: تحقیقات اولیه و تحقیقات ثانویه.

تحقیقات اولیه تحقیقی است که خودتان انجام می دهید. اطلاعات حاصل از تعاملات مستقیم با کاربران، مانند مصاحبه ها، نظرسنجی ها یا مطالعات قابلیت استفاده، تحقیقات اولیه محسوب می شوند.

تحقیقات ثانویه تحقیقی است که از اطلاعاتی استفاده می کند که توسط دیگری در کنار هم قرار داده شده است. به عنوان مثال، گرفتن اطلاعات از منابعی مانند کتاب، مقاله یا مجلات تحقیقات ثانویه محسوب می شود.

راه دوم برای طبقه بندی تحقیقات بر اساس نوع داده های جمع آوری شده است: کیفی یا کمی.

تحقیقات کیفی در درجه اول از طریق مشاهدات و گفتگوها جمع آوری می شود. تحقیقات کیفی مبتنی بر درک نیازهای کاربران است و هدف آن پاسخ به سوالاتی مانند «چرا» یا «چگونه این اتفاق افتاده؟» است.

تحقیقات کمی بر داده هایی متمرکز است که می توان با شمارش یا اندازه گیری آنها را جمع آوری کرد. تحقیقات کمی بر اساس داده های عددی است که اغلب از نظرسنجی های بزرگ جمع آوری شده است. هدف این نوع تحقیق پاسخگویی به سوالاتی از جمله «چند؟» و «چقدر؟» است.

هر چهار نوع از این نوع تحقیقات می توانند با هم مخلوط شوند. تحقیقات اولیه و ثانویه می توانند کمی و کیفی باشند. به عنوان مثال، مصاحبه یک تحقیق کیفی است. مصاحبه ای که توسط شما انجام می شود، تحقیقات اولیه است. اگر مقاله ای در مورد مصاحبه‌ای که توسط شخص دیگری انجام شده را مرور کنید، تحقیقات ثانویه است. این مهم است که بتوان تفاوت این نوع تحقیقات را تشخیص داد زیرا داده هایی که جمع آوری می کنید اساس تصمیمات طراحی شما را تشکیل می دهد.

روشهای تحقیق اولیه

اکنون که انواع مختلف تحقیق را درک کرده اید، بیایید برخی از روشهای تحقیق اولیه رایج برای جمع آوری اطلاعات را مرور کنیم.

مصاحبه

مصاحبه یک روش تحقیق است که برای جمع آوری اطلاعات دقیق در مورد نظرات، افکار، تجربیات و احساسات افراد استفاده می شود. مصاحبه ها را می توان به صورت نفربه‌نفر یا گروهی انجام داد، مانند یک گروه هدف.

مصاحبه ها می توانند به صورت تحقیقات کیفی و کمی انجام شوند. یک روش تحقیق کیفی شامل سوالات باز است که از شرکت کنندگان می خواهد با ارائه جزئیات بیشتر پاسخ های خود را توضیح دهند. یک روش تحقیق کمی فقط شامل سوالات بسته است، مانند سوالاتی که فقط به پاسخ های «بله» یا «خیر» نیاز دارند یا سوالات چند گزینه ای را پاسخ می دهند.

بهترین روش این است که در طول تحقیقات خود حداقل پنج مصاحبه با کاربر انجام دهید. همانطور که مصاحبه های خود را انجام می دهید، شباهت هایی را در بازخوردی که کاربران در مورد کارکردن و عدم کارکرد محصول ارائه می دهند، پیدا می کنید. این دقیقاً همان بازخوردی است که می خواهید!

مزایا

معایب

اگر می خواهید درباره مصاحبه ها بیشتر بدانید، مقاله ای درباره مصاحبه های کاربران گروه Nielsen Norman را بررسی کنید.

نظرسنجی

نظرسنجی فعالیتی است که در آن بسیاری از افراد برای درک آنچه اکثر مردم در مورد یک محصول فکر می کنند از آنها سوالات یکسانی می پرسند. نظرسنجی ها راهی عالی برای سنجش میزان موفقیت محصول، در طول توسعه و پس از عرضه است. به عنوان مثال، ارسال نظرسنجی ها پس از انتشار محصول می تواند در اندازه گیری اثربخشی محصول کمک کرده و زمینه ای برای پیشرفت های آینده فراهم آورد.

می توانید نظرسنجی هایی را طراحی کنید که شامل سوالات باز برای تحقیقات کیفی باشد، که به شرکت کنندگان در تحقیقات اجازه می دهد پاسخ های نظرسنجی خود را روشن کنند، و همچنین سوالات بسته برای تحقیقات کمی، که داده های عددی تولید می کنند.

مزایا

معایب

اگر می خواهید در مورد نظرسنجی ها بیشتر بیاموزید ، مقاله usability.gov در مورد نظرسنجی های آنلاین را بررسی کنید.

مطالعه قابلیت استفاده

مطالعه قابلیت استفاده تکنیکی است که برای ارزیابی محصول با آزمایش آن بر روی کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات قابلیت استفاده کمک می کند تا نشان دهید که آیا محصول در مسیر صحیح قرار دارد یا نیاز به تنظیم دارد. روش های زیادی برای آزمایش قابلیت استفاده، به صورت حضوری و آنلاین وجود دارد. ایده خوبی است که جلسات قابلیت استفاده خود را به صورت صوتی یا تصویری ضبط کنید، بنابراین می توانید به داده های کاربر در هنگام تصمیم گیری طراحی در مراحل بعدی اشاره کنید.

تحقیقات کیفی مبتنی بر مشاهدات است و بخش مهمی از انجام مطالعات قابلیت استفاده مشاهده نحوه تعامل شرکت کنندگان با محصولی است که طراحی کرده اید. تمرکز بر تحقیقات کیفی در طول مطالعات قابلیت استفاده می تواند با ارزیابی رفتار کاربران در هنگام تجربه محصول، بینش شخصی بیشتری ایجاد کند. از تحقیقات کمی نیز می توان هنگام انجام مطالعات قابلیت استفاده برای درک برداشت شرکت کنندگان از محصول استفاده کرد.

مزایا

معایب

اگر می خواهید در مورد آزمایش های قابلیت استفاده بیشتر بیاموزید، مقاله تست قابلیت استفاده گروه Nielsen Norman را بررسی کنید.

روشهای تحقیق ثانویه

تحقیقات ثانویه را می توان در هر مرحله از پروژه تکمیل کرد، زیرا از اطلاعات خارج از منابع استفاده می کنید. به عبارت دیگر، تحقیقات ثانویه نتیجه مستقیم محصول شما یا کاربر مورد نظر شما نیست. اطلاعاتی که در طول تحقیقات ثانویه کشف می کنید ممکن است پایه ای برای تحقیقات اولیه شما باشد، بنابراین شما ایده بهتری در مورد اینکه کجا تلاش خود را متمرکز کنید، دارید. یا تحقیقات ثانویه ممکن است یافته های حاصل از تحقیقات اولیه شما را برای یک پروژه تکمیل کند تا نتیجه گیری شما را تکرار یا تقویت کند.

مزایا

معایب

اگر می خواهید در مورد تحقیقات ثانویه بیشتر بدانید ، مقاله ای را در مورد تحقیقات ثانویه از Formplus ببینید.

تحقیق در عمل

همانطور که در حرفه طراحی UX خود پیش می روید، به احتمال زیاد با استفاده از چندین نوع مختلف روش تحقیق تجربه خواهید کرد. آگاهی از مزایا و معایب هر روش و زمان استفاده از هر کدام، می تواند تحقیقات شما را موثرتر کرده و طراحی محصول شما را بهبود بخشد.

اگر می خواهید تحقیقات بیشتری را انجام دهید، این مقاله روشهای تحقیق تجربه کاربر را بررسی کنید. این شما را از طریق انتخاب بهترین روش تحقیق از بین 20 گزینه محبوب راهنمایی می کند.