اهمیت طراحی عدالت‌محور

همانطور که گفتیم، یکی از راه های مهم برای شمول هرچه بیشتر، طراحی عدالت محور است. در این مطالعه، ما درباره طراحی عدالت محور که به طور خاص بر روی نژاد و جنسیت تاثیر می گذارد مطالبی یاد می‌گیریم. اما به یاد داشته باشید که این موضوع فراتر از نژاد و جنسیت به چیزهایی مانند توانایی، سن و وضعیت اجتماعی-اقتصادی گسترش می یابد. بیایید ارتباط این موضوع را با رشته UX پیدا کنیم. طراحی عدالت محور به معنی تفکر درباره تمام جنبه‌های یک محصول طراحی شده و حصول اطمینان از این است که محصول بطور منصفانه در دسترس همه جنسیت ها، نژادها و توانایی ها است. به علاوه، طرح ها باید به طور خاص گروه های فرودست و محروم را در نظر بگیرند.

فرم های سرشماری

برنامه های شغلی و فرم های سرشماری از جاهایی است که جنسیت و نژاد نیاز به توجه خاص دارند، زیرا معمولا شامل جمع آوری اطلاعات حساس از کاربران می شوند. شما ممکن است در مورد اهمیت داشتن گزینه های ضمایر جنسیتی خنثی در این نوع فرم ها شنیده باشید، اما این در واقع فقط یک نقطه شروع است. هنگام طراحی این پرسش‌نامه‌ها، در وهله اول باید به این بیاندیشید که آیا یک سوال خاص اصلا لازم است در فرم قرار گیرد. از خودتان بپرسید که چرا این اطلاعات را جمع آوری می کنید و آیا واقعا به آن نیاز دارید یا خیر.

به عنوان مثال، برنامه شغلی احتمالا نیازی به سوال در مورد هویت جنسیتی ندارد. اما اگر یک سوال در فرمی مانند یک سرشماری که داده های جمعیتی را جمع آوری می کند، وجود دارد، باید گزینش کلمات را به دقت انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که نسبت به آنچه بعنوان هنجار فرهنگی پذیرفته شده است، تعصبی وجود ندارد. به عنوان مثال، تصور کنید که شما یک پرسش‌نامه دارید که از پاسخ دهندگان درخواست می کند تا جنسیت خود را انتخاب کنند. یک فرم سه گزینه مرد، زن و دیگر را برای انتخاب دارد. فرم دوم طیف گسترده تری از گزینه ها را ارائه می دهد: مرد، زن، ناسازگار جنسیتی، خارج از جنسیت مرد و زن و یک فیلد خالی برای نوشتن پاسخی دیگر. در شکل دوم احتمال بیشتری وجود دارد که همه افراد احساس کنند که مشمول یکی از گزینه ها می شوند، و احتمالا جمع آوری اطلاعات دقیقتر انجام خواهد شد. ناسازگار جنسیتی gender nonconforming به معنای داشتن هویت جنسیتی است که با هنجارهای جنسیتی جامعه مطابقت ندارد. و خارج از جنسیت مرد و زن nonbinary به معنای داشتن هویت جنسیتی است که نه به طور کامل مرد یا نه به طور کامل زن است.

دستشویی‌های عمومی

مثال دیگری از چگونگی تأثیر عدالت بر جنسیت، دستشویی‌های عمومی است. اگر در یک مجتمع تجاری یک سرویس بهداشتی مردانه و یک سرویس بهداشتی زنانه، هر کدام با تعداد یکسان دستشویی وجود داشته باشد، نمونه ای از برابری است. با این حال، یک طراحی عادلانه نیست. برای اینکه خانم ها اغلب نیاز به زمان بیشتری دارند که به معنی سرویس بهداشتی شلوغ تر است. علاوه بر این، برای افرادی که ناسازگاری جنسیتی دارند یا در جنسیت مرد و زن نمیگنجند، اصلا امکاناتی وجود ندارد.

دستشویی هایی که از لحاظ جنسیتی خنثی هستند

با این حال، دستشویی هایی که از لحاظ جنسیتی خنثی هستند، نمونه ای از یک فضای فیزیکی است که برای سرویس دهی مساوی به همه طراحی شده است. هر کس، بدون توجه به هویت جنسیتی خود، فرصتی مشابه برای استفاده از سرویس بهداشتی را دارد.

دستیارهای صوتی

بیایید چند تجربه در صنعت تکنولوژی را بررسی کنیم. هنگامی که دستیارهای صوتی برای اولین بار در گوگل معرفی شدند، آنها عمدتا با صداهای مردانه و بومی انگلیسی آموزش دیده بودند. در نتیجه، دستیارهای صوتی به راحتی می توانستند صدای مردانه را درک کنند و پاسخ دهند. اما آنها در درک صدای زن به دلیل تن بالاتر و گویش مردم با لهجه های دیگر مشکل داشتند. هنگامی که محصول راه اندازی شد، کاربران از اینکه دستیار نمی توانست آنها را درک کند بسیار ناامید شدند. این مثال نشان می دهد که چگونه آزمودن با مجموعه متنوعی از کاربران می تواند واقعا محصول را بهبود بخشد. یکی دیگر از جنبه های مهم طراحی عدالت محور، استفاده از تصاویر فراگیر است.

تصور کنید که شما یک برنامه را طراحی کرده اید و باید یک تصویر را برای استفاده به عنوان عکس پروفایل پیشفرض تا زمانی که کاربر عکس پروفایل خود را به حساب کاربری خود اضافه نکرده است ایجاد کنید. این تصویر چیست؟ به عنوان یک طراح، آیا شما به طور خودکار یک تصویر را ایجاد می کنید که شبیه خودتان باشد؟ یا در طراحی خود افراد بیشتری را نمایندگی می کنید؟ نمایندگی از افراد متنوع از طریق آیکون ها، تصاویر و عکس ها نیاز به مشاهده همه چیز با یک ذره بین انتقادی دارد. شمایلی که در پروفایل های حساب کاربری استفاده می شوند، باید سن، نژاد و جنسیت را نیز در میان چیزهای دیگر در نظر بگیرند. گاهی اوقات طراحان آگاهانه یک شمایل را مورد استفاده قرار می دهند که به طور خاص تصویر عمومی یک کاربر را برای محصول در جهت عدالت و شمول بیشتر به چالش می کشد. طراحی عدالت محور متمرکز بر اصولی با پیامدهای بی پایان است و این مطالعه فقط یک نقطه شروع برای آشنایی شما است. همانطور که ادامه می دهیم و در مورد تحقیقات کاربر مطالبی می آموزیم، سوگیری‌ها و سایر عواملی را که بر طراحی عدالت محور تاثیر می گذارد، بررسی می کنیم.