86وقتی افراد استرس دارند مرتکب اشتباه می شوند

چندی قبل در طی یک سفر، با دختر ۱۹ ساله ام که از درد به خود می پیچید در اتاق یک هتل در حومه شهر شیکاگو بودم . او یک هفته بیمار بود و هر روز علائم جدیدی داشت اما آنروز صبح بدتر شد، احساس میکرد پرده گوشش در حال پاره شدن است. باید جلسه مشتری را لغو کنم و او را به کلینیک مراقبت های فوری ببرم؟ بدلیل مسافرت، خارج از شبکه بودم پس مجبور شدم با بیمه گذار تماس بگیرم تا ببینم آیا دکتری در شبکه هست تا به او مراجعه کنم و به برنامه سفرم هم برسم. نماینده خدمات به مشتریان گفت به یک وب سایت خاص بروم و عنوان کرد هر دکتری که از آن سایت انتخاب کنم" در شبکه" محسوب می شود.

استفاده از وب سایت در زمان استرس

با وضعیت دخترم که همچنان درد می کشید به آدرس سایتی که تلفنی گرفته بودم رفتم. اولین فیلد در صفحه اول سایت مرا گیج کرد که از من خواسته بود نوع برنامه ام را ذکر کنم (شکل 86.1) .

شکل 86.1 اولین فیلد فرم

با شک و تردید آنرا به صورت پیش فرض گذاشتم و به فیلد بعدی رفتم. دخترم هنوز ناله می کرد. بعد باید در مورد نحوه جستجوی اطلاعات تصمیم می گرفتم. فرم را تکمیل کرده و روی دکمه جستجو را کلیک کردم. همان صفحه مجددا نمایان شد و اعلام کرد که اشتباه کرده ام. چندین بار این مراحل را طی کردم. وقتش رسیده بود که به قرار ملاقاتم برسم. باید چکار کنم؟ با افزایش استرس، پر کردن فرم سخت تر می شد. منصرف شدم، به دخترم ایبوپروفن و پارچه گرمی برای گوشش دادم. تلویزیون را روشن کرده و کنترل را به او دادم و به سراغ جلسه با مشتریم رفتم. آنروز وقتی توانستم خوب فکر کنم دخترم را به یک کلینیک بردم .

چند روز بعد همان صفحه را دوباره روی صفحه کامپیوتر آوردم و با نگاهی به آن فهمیدم که یکسری مشکل طراحی و قابلیت استفاده دارد اما بطور کلی گیج کننده نیست. هرچند، وقتی استرس داشتم این صفحه وب دلهره آور و غیرقابل استفاده و غیرقابل درک بود.

قانون يركز- دادسن

پژوهشها مربوط به استرس نشان میدهد که استرس کم (که در زمینه روانشناسی، انگیختگی نامیده می شود) به دلیل افزایش آگاهی می تواند به شما در انجام کارهایتان کمک کند. اما استرس زیاد منجر به تنزل عملکرد می شود. رابرت يركز و جان دادسون (۱۹۰۸) اولین افراد در علم روانشناسی بودند که به رابطه عملکرد و انگیختگی اشاره کردند، به همین دلیل بیش از یک قرن است که آن قانون يركز- دادسن نامیده می شود (شکل 86.2) .

شکل 86.2 قانون يركز- دادسن

برانگیختگی تاحدی کمک می‌کند

طبق قانون يركز- دادسن، با انگیختگی فیزیولوژیکی یا روانی، عملکرد تا حدودی افزایش می یابد. هنگامی که سطح انگیختگی بیش از حد بالا برود عملکرد کاهش می یابد. پژوهش ها نشان میدهد که میزان بهینه استرس یا انگیختگی به دشواری کار بستگی دارد. کارهای دشوار برای رسیدن به عملکرد مطلوب، به انگیختگی کمتری نیاز دارند و اگر سطح انگیختگی خیلی بالا باشد عملکرد سیر نزولی پیدا می کند. کارهای ساده تر به انگیختگی بیشتری نیاز دارند و خیلی زود کاهش نمی یابد.

تونل عمل آغاز می شود

 در ابتدا با افزایش انگیختگی، تاثیری انرژی زا بوجود می آید چراکه فرد در حال توجه کردن است. اما افزایش استرس با تاثیرات منفی همراه است. تمرکز توجه از بین می رود، دچار مشکل یادآوری شده، توانایی حل مشکل تنزل یافته و تونل عمل آغاز می شود. تونل عمل مرحله ای است که شما یک کار را مکررا انجام می دهید حتی اگر موفقیت آمیز نباشد.

شواهد فیزیکی قانون یرکز- دادسن

سونیا لیوپین و تیمش (۲۰۰۷) به رابطه گلوکوکورتيکوئيدها (هورمون مربوط استرس) و عملکرد حافظه پرداختند. این محققان هنگامیکه مقدار گلوکوکورتيکوئيدها در جریان خون را بررسی می کردند شاهد همان منحنی وارونه U در قانون قانون يركز- دادسن بودند.

بیشتر از آنچه که فکر می کنید، کارها استرس زا هستند

تصور نکنید که افراد محصول شما را در محیطی عاری از استرس استفاده کنند. چیزهایی که برای شما به عنوان طراح استرس زا بنظر نمی رسند شاید برای فردی که از محصول شما در دنیای واقعی استفاده میکنند با استرس زیادی همراه باشد. مونتاژیک اسباب بازی در نیمه شب، آن هم شب قبل از جشن تولد کودک استرس زا است. زمانی که مشتری روی خط تلفن است یا شخصا حضور دارد، تلاش برای پر کردن فرمی روی کامپیوتر استرس زا می باشد. بیشتر موقعیت های پزشکی استرس زا هستند. یکی از مشتریان از افراد خواست با تکمیل فرمی اعلام کنند که آیا قرار گرفتن آزمایشات پزشکی تحت پوشش بیمه را تایید می کنند یا خیر. مشتری گفت که این فقط یک فرم است. اما وقتی با افرادی که از صفحه نمایش استفاده میکردند مصاحبه کردیم گفتند که خیلی نگران بودند اشتباه کنند: "چه اتفاقی می افتد اگر اشتباه کنم و در نتیجه تصميم من، فردی که پول پرداخت کرده نتواند از خدمات آزمایشات پزشکی استفاده کند. این یک موقعیت استرس زا بود چون آنها مسئولیت بزرگی را احساس میکردند.

واکنش زنان و مردان به استرس متفاوت است

لیندسی سنت کلر (۲۰۱۰) و تیم او به این نتیجه رسیدند که اگر مردان در حین انجام یک کار پر استرس، قهوه کافئین دار بنوشند عملکردشان دچار اختلال می شود. اما اگر زنان همین کار را در حین نوشیدن قهوه کافئین دار انجام دهند سریعتر آنرا تکمیل می کنند.

شیرینی جات و رابطه جنسی موجب کاهش استرس می شود

ایوان اولریکلای (۲۰۱۰) و تیمش، نوشیدنی های شیرین به موشها دادند و واکنشهای فیزیولوژیکی و رفتاری آنها نسبت به استرس را بررسی کردند. نوشیدنی شیرین باعث آرامش آمیگدال شده و هورمونهای استرس و اثرات قلبی و عروقی استرس را کاهش میدهد. فعالیت های جنسی نیز به همین شکل عمل کرد.

وقتی حساسیت کار بالا می رود، احتمال بروز خطا وجود دارد

الکس رودریگز از نیویورک بانگیز برای زدن ششصدمین ضربه هم ران کرییر در تابستان سال ۲۰۱۰ انتخاب شد. او ضربه ۵۹۹ را در ۲۲ جولای زده بود. اما تلاش های او تقریبا دو هفته طول کشید تا بتواند ضربه ۶۰۰ را بزند. این اولین باری نبود که گرفتن عدد دلخواه خیلی طول میکشید. در سال ۲۰۰۷ نیز همین مشکل را برای رساندن عدد ۴۹۹ به ۵۰۰ داشت.

این مثالی از بروز اشتباه در زمانی است که حساسیت کار بالاست که در مواجه با مهارت ها و رفتارهایی که بخوبی یاد گرفته شده به عنوان یک مشکل عادی محسوب می شود. وقتی فرد در اثر تمرین یک مهارت به تبحر می رسد اساسا به صورت ناخودآگاه آنرا انجام میدهد. وقتی حساسیت بالا می رود مایل به تجزیه و تحلیل دقیق هستید. تجزیه و تحلیل دقیق مهارت هایی که بخوبی یاد گرفته شده برای افراد تازه کار جواب می دهد اما برای افراد متخصص موجب بروز اشتباه می شود.

9افراد مرتکب اشتباه می‌شوند